دانلود رایگان مقاله: تحلیل فضایی – محیطی مصرف سوخت هاي فسيلی درمناطق ایران با استفاده از GIS

دانلود رایگان مقاله با فرمت word

تحلیل فضایی – محیطی  مصرف سوخت­هاي فسيلی درمناطق ایران با استفاده از GIS

چكيده:

سوخت­هاي فسيلي مهم­ترين منابع توليد انرژي در جهان مي­باشد تجدید پذیری بسيار طولاني اين سوخت­ها همواره انسان را به استفاده درست و صحيح از آن‌ها انداخته است به خصوص با افزايش سريع شهرنشيني و بالا رفتن ميزان مصرف در تمامي قسمت­ها ضرورت استفاده برنامه­ريزي و معقولانه از اين سوخت­هاي ذی‌قیمت، كه متناسب با اقليم هر منطقه باشد يك ديدگاه عقلاني و ضروري مي­باشد. هدف مقاله حاضر بررسي ميزان مصرف سوخت­هاي گاز مايع، گاز طبيعي و نفت سفيد در سطح استان­هاي كشور با توجه به جمعيت و رابطه­اي كه اين ميزان مصرف با ميانگين دماي سالانه هر استان مي­باشد، در تحقيق حاضر از سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) استفاده شده است كه در آن تمامي اطلاعات مربوط به ميزان مصرف گاز مايع، گاز طبيعي و نفت سفيد در طي سال­هاي 75 تا 87 در تمامي استان­ها وارد گرديده و همچنين ميانگين دما استان­هاي كشور در طي يك دوره 13 ساله وارد گرديده و نقشه­هاي هر يك تهيه گرديده است، در مرحله بعدي هر كدام از نقشه­ها را وزن دهی كرده و در نهايت تلفيق لايه­ ها را انجام داده، نتايج بدست آمده نشان داده كه استان مركزي با توجه به دماي ميانگين سالانه 15/62 كه دمای نسبتاً مناسب مي­باشد بيشترين ميزان مصرف به ازای هر نفر 1602/317 متر مكعب در سال دارا بوده و در رتبه­ دوم و سوم پر مصرف­ترين استان­ها به ترتيب استان تهران و اصفهان قرار دارند و كمترين ميزان مصرف با توجه به ازاي هر نفر و ميانگين دماي سالانه به ترتيب در استان­هاي هرمزگان (0/095 متر مكعب)، بوشهر (12/01 متر مكعب) و خوزستان ديده مي­شود.

كليد واژه­ها: سوخت­هاي فسيلي، ميانگين دماي سالانه، استان، GIS

مقدمه:

انرژي به عنوان يكي از مهم‌ترین عوامل توليد و همچنين به عنوان يكي از كالاها و خدمات مورد نياز در مصرف نهايي از نظر اقتصادي داراي اثرات قابل توجهي است. بخش انرژي زيربناي اصلي توسعه به شمار می‌رود.

ايران از جمله کشورهايي است که از منابع فراوان انرژي برخوردار است و پس ازسال ۱۹۱۳ همواره به عنوان يکي از صادر کننده‌هاي اصلي نفت محسوب مي‌شده است. با توجه به اينکه در ميان دو منبع بزرگ انرژي جهان (درياي خزر در شمال و خليج فارس در جنوب) قرار دارد، از جايگاه ويژه‌اي در سطح بين‌المللي برخوردار است. از جمله موارد اهميت اين مي‌باشد که يکي از دو کشوري است که قادر است به طور مستقل و مستقيم، نفت و گاز استحصال شده از منبع عظيم درياي خزر را صادر کند.

ايران داراي ۱۰٪ از منابع کشف شده نفت جهان است. ايران به جز منابع متمرکز نفت در سواحل خليج فارس داراي منابعي نيز در شمال کشور است. ايران همچنين با دارا بودن ۱۵٪ از کل منابع گاز جهان دومين کشور دارنده منابع گاز طبيعي است که بيشتر اين گاز در مصارف خانگي به مصرف مي‌رسد.

هم اكنون ايران با ۱۱۵ ميليارد متر مكعب توليد گاز طبيعي در سال پس از روسيه، آمريكا و كانادا چهارمين توليدكننده گاز طبيعي جهان است و در ميان كشورهاي خاورميانه ايران بزرگ‌ترین توليدكننده گاز طبيعي است. رشد مصرف گاز طبيعي در ايران در طي دهه اخير همواره بيش از رشد مصرف جهاني گاز بوده است، به طوري كه مصرف آن در طي دهه 80- 1370 از متوسط رشد سالانه به ميزان 12 درصد و مصرف جهاني گاز در اين دوره تنها داراي رشد سالانه­اي به ميزان 1/8 درصد بوده است (آيرملو تبريزي، 1390، 13).

از طرفي طي سال‌هاي اخير در ايران، با افزايش جمعيت، توسعه ساختمان‌سازي و تقاضاي انرژي به سرعت رو به افزايش گذاشته است. از اين‌رو براي پاسخ به اين تقاضا و استفاده بهينه از انرژي با توجه به اقليم در سطح كشور،‌ نياز به اطلاعات هواشناسي براي كارآمد كردن انرژي در سطح استان­ها با توجه به جمعيت بيش از پيش احساس مي‌شود.

يكي از زيربنايي‌ترين اصول در طراحي ساختمان و معماري همساز با اقليم، در نظر گرفتن پارامترهاي هواشناسي در هنگام طراحي است. بدون اطلاعات صحيح و دقيق هواشناسي، امكان طراحي موثر و كارآمد سرويس‌هاي مختلف ساختمان وجود نداشته و نمي‌توان ميزان بهره‌وري از انرژي را پيش‌بيني كرد .

از آنجا كه هدف از بررسي و تحليل ميزان مصرف انرژي در سطح استان­هاي كشور كاستن از نابرابري­هاي موجود در سطح استان­ها  د راستای افزايش توان و بهره‌مندی از منابع طبيعي خدادادي و توان­هاي محيطي استان­هاست، بنابراين هدف نهايي از اين پژوهش به قرار زير است:

 • تحلیل فضایی ميزان مصرف انرژي های فسیلی در سطح مناطق كشور
 • بررسی میزان تاثیر  پذیری مصرف سوختهای فصیلی از شرایط محیطی در ایران دارای اهمیت ویزه­ای است.

اهميت استفاده از مدل‌های علمي و فني و به روز مانند سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) در برنامه­ريزها، به خصوص كه با افزايش مخاطرات طبيعي و انساني و افزايش بي­حد حصر اطلاعات و داده­ها براي مديريت كلان و خرد روشن و مشخص است. در اين مقاله با استفاده از GIS با توجه به فاكتورهاي لحاظ شده ميزان مصرف انرژي در بين مناطق كشور را مشخص نمود.

پیشینه تحقيق:

پیشینه و سوابق پژوهش نشان می­دهد که منابع مرتبط علمی بسياري در خصوص رابطه ميزان مصرف سوخت­هاي فسيلی با دما استفاده از GIS در سطح دنیا وجود دارد؛ اما به طور اختصاصي این موضوع در سطح ايران و انجام نپذیرفته است. برخی از عمده­ترین منابع مرتبط با موضوع پژوهش در زير آمده است.

ساري صراف در سال 1387 در مقاله به عنوان بررسي اجمالي اقليم ايران با روش SIAP كه در آن به پارامترهاي اقليمي و نقش آنها در زندگي انسان دارند پرداخته است.

هوردسكي 1391، در دانشنامه بهينه­سازي مصرف انرژي به بررسي به ارائه راهكارهاي براي مصرف بهينه انرژي پرداخته به طوري كه عنوان مي­دارد كه دما فقط يكي از پارامترهاي تعيين كننده آسايش است.

میر قربانی گنجي 1390 عنوان مي­كند، بدون ترديد از مهم­ترين عواملي كه باعث شده سرانه مصرف و اتلاف انرژي در كشور ایران از رقم بسيار بالايي برخوردار باشد، به نبود آگاهي و خلا فرهنگي در اين خصوص است.

فاتحي فر و همكاران، 1391. در مقاله با عنوان ارائه راهكارهايي براي صرفه­جويي در مصرف انرژي اشاره مي­كنند.

اصولاً در بسياري در مناطق جهان، اقليم به وسیله عرض جغرافيايي و ارتفاع از سطح دريا مشخص می‌شود. ايران با قرار گرفتن بين 25 و 40 درجه عرض جغرافيايي شمالي، در منطقه گرم قرار دارد و از نظر ارتفاع نيز، فلات مرتفعي است که مجموع سطوحي از آن که ارتفاعشان از سطح دريا کمتر از 475 متر است، درصد بسيار کمي از سطح کل کشور را تشکيل می‌دهند.

با وجود اينک ايران داراي دو حوزه بزرگ آب (درياي خزر و خليج فارس) است، به دلیل وجود رشته کوه­هاي البرز و زاگرس و نحوه قرارگيري آن‌ها، اثرات اين دو حوزه محدود به نواحي بسيار نزديک به آن‌ها است و اين حوزه‌ها، به ندرت اثري در تعديل درجه حرارت قسمت‌های داخلي دارند.

بي ترديد در کشوري کوهستاني مانند ايران، هيچ گاه دو نقطه از نظر اقليمي مانند يکديگر نيستند. با اين حال، بهترين روش براي دستيابي به پايه­اي به منظور تعيين مناطق اقليمي کشور، همان اصول کوپن است که ناگزير بايد از آن پيروي کرد، که تقسيم بندي کوپن را با کمي تغيير و با توجه به عوارض جغرافيايي کشور به شرح زير پذيرفته­اند.

 1. اقليم معتدل و مرطوب (سواحل جنوبي درياي خزر)
 2. اقليم سرد (کوهستان‌های غربي)
 3. اقليم گرم خشک (فلات مركزي)
 4. اقليم گرم و مرطوب (سواحل جنوبي)
 5. اقليم معتدل و مرطوب (سواحل جنوبي درياي خزر)

روش تحقيق:

روش تحقیق تحلیلی و بر پايه‎ي مطالعات اسنادی، کتابخانه­ای و بررسی­های آماري 10 ساله ميزان مصرف گاز مايع، طبيعي و نفت سفيد و 13 ساله ميانگين دماي سالانه هر منطقه برنامه ریزی میباشد. تمامي اطلاعات به سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) وارد گرديده و نقشه­هاي با توجه به وزن دهی تهیه  و تلفيق آن‌ها صورت گرفت است. براي ميانگين دماي سالانه دماي نرمال يعني 18 درجه را ايدال­ترين دما لحاظ كرده و مابقي دماها با توجه به بالا و پايين بودن اين درجه دمايي وزن دهي­ شده­اند، در مرحله بعدي ميزان  سرانه مصرف انرزی  مشخص شده و در مرحله آخر نقشه ها تلفيق شده تا مشخص گردد ميزان مصرف استان­ها با توجه به دماي سالانه آن‌ها چگونه است.

براي شناسايي ميزان مصرف انرژي در سطح كشور نياز به ساخت نقشه­ها و وزن دهی مناسب به آن‌ها و نرمال سازي آن‌ها با استفاده از مدل هم­پوشاني رياضي بوده است، براي اين منظور ابتدا با استفاده از نقشه دما، ميزان مصرف گاز مايع، گاز طبيعي، نفت سفيد و رابطه­اي كه این‌ها با جمعيت هر استان دارد لحاظ شده است. 

شكل شماره (1). نقشه هم دمای ميانگين دماي سالانه در كشور

يافته ­هاي تحقيق:

در نقشه هم دمای ميانگين سالانه كشور در طي يك دوره 13 ساله به ترسيم شده است به طوري كه در اين نقشه نمايان است كمترين ميانگين دماي سالانه كشور در استان­هاي اردبيل، شمال تهران (فيروزكوه)، كردستان، شمال همدان و چهار و محال بختياري (كوهرنگ) با ميانگين بين 7/21 تا 10/5 درجه كمترين دماي سالانه را داشته­اند.

در رتبه استان­هاي آذربايجان شرقي، غربي، زنجان، چهار محال و بختياري، مركزي، همدان، قسمت­هاي شمالي استان خراسان رضوي و خراسان شمالي، جنوب استان اصفهان و شمال استان فارس، قسمت­هاي شرقي استان كرمانشاه و شمال لرستان كه ميانگين دماي سالانه آن‌ها بين 13/15 – 10/5 درجه مي­باشد. بيشترين ميانگين دماي سالانه در بين استان­­هاي سيستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر با ميانگين دماي سالانه بين 29/04 – 26/39 درجه مي­باشد.

یافته ­ها نشان داد که بيشترين ميزان مصرف خانگي گاز طبيعي در بين استان­هاي كشور در استان تهران به ميزان 11204/8 ميليون متر مكعب در سال بوده، در رتبه بعدي استان اصفهان به ميزان 3758/5 ميليون متر مكعب در سال مي­باشد و در رتبه سوم خراسان رضوي به ميزان 3010 ميليون متر مكعب در سال و در رتبه­ هاي بعدي استان ­هاي خوزستان و فارس مي­باشد. كمترين ميزان مصرف خانگي گاز طبيعي در بين استان­هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان ديده مي­شود (هنوز گاز رساني به اين استان­هاي انجام نگرفته است)، در بين استان­هاي گاز رساني شده كمترين ميزان مصرف در استان خراسان جنوبي به ميزان 9/5 ميليون متر مكعب در سال ديده مي­شود، در رتبه­ بعدي استان بوشهر به ميزان 10/3 ميليون متر مكعب در سال مي­باشد، در رتبه‌های بعدي به ترتيب استان­هاي ايلام، كهگيلويه و بويراحمد، خراسان شمالي، سمنان، و زنجان ديده مي­شود.

بيشترين ميزان مصرف خانگي نفت سفيد در بين استان­هاي كشور در استان آذربايجان غربي به ميزان 874617 متر مكعب در سال ديده مي­شود، در رتبه بعدي استان خراسان رضوي به ميزان 519114 متر مكعب در سال قابل مشاهده مي­باشد، كه به ترتيب استان­هاي اصفهان، كردستان، مازندران و گيلان در رتبه­های بعدی قرار گرفته­اند.

كمترين ميزان مصرف خانگي نقت سفيد در استان هرمزگان به ميزان 17936 متر مكعب در سال مي­باشد و در رتبه بعدي استان قم به ميزان 22543 متر مكعب در سال ديده مي­شود و در رتبه‌های بعدي به ترتيب استان­هاي بوشهر، سمنان، كهگليوليه و بويراحمد، خوزستان و چهار محال و بختياري قرا گرفته­اند.

است ميزان مصرف خانگي گاز مايع در سطح استان­هاي كشور را نشان مي­دهد كه در اين بين استان تهران با مصرف خانگي گاز مايع به ميزان 448277/908 متر مكعب در سال در رتبه نخست مي­باشد و در رتبه دوم استان خوزستان با مصرف 312957/97 متر مكعب در سال قرار گرفته است و در رتبه بعدي استان يزد با ميزان مصرف 260608/58 متر مكعب در سال بوده و استان­هاي فارس، سيستان و بلوچستان، اصفهان، خراسان رضوي و آذربايجان قرار گرفته­اند.

كمترين ميزان مصرف گاز مایع به استان كهگيلويه و بويراحمد به ميزان 18586/535 متر مكعب در سال مربوط بوده، در رتبه دوم آن استان خراسان شمالي به ميزان 20536/16 متر مكعب در سال قرار گرفته است، استان سمنان با ميزان مصرفي برابر 23013/063 متر مكعب در سال بوده در رتبه سوم می­باشد، بعد از این سه استان به ترتیب استان­هاي قم، زنجان، چهار محال و بختياري و قزوين قرا گرفته­اند.

در این پژوهش جمعيت در سطح استان­هاي كشور نیز مورد بررسی قرار گرفته است، كه استان تهران با بيش از 13 ميليون نفر بيشترين جمعیت در سطح كشور را در خود جایی داده است در رده بعدي استان خراسان رضوي و در رتبه سوم استان اصفهان قرار گرفته­اند. استان ايلام با 530464 نفر كمترين جمعيت در كشور و در رتبه بعدي استان سمنان با جمعيت 570835 نفر قرار گرفته است و در رتبه­هاي بعدي استان­هاي خراسان جنوبي، مركزي كهگيلويه و بویراحمد قرار گرفته­اند.

برای بررسی دقیق­تر میزان مصرف سوخت­های فسیلی، ميزان مصرف سالانه سه انرژي (گاز مايع، طبيعي و نفت سفيد در بخش خانگي) به صورت یکجا به ازای هر نفر در استان و با توجه به ميانگين دماي سالانه هر استان در سطح كشور مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

جدول شماره 1. کلی میزان مصرف انرژی با توجه به تمامی آیتم­ها

استان

میانگین دمای سالانه

جمعیت

مصرفی انرژی

مصرف به ازای هر نفر

رتبه

مرکزی

15/62

602971

966151184/943

1602/317

1

تهران

15

13281858

11205537714

843/67

2

اصفهان

16/17

4499327

3758878878/78

835

3

مازندران

15/3

2893087

2284720097/47

789/72

4

آذربايجان شرقي

12/83

3527267

2678650977/37

41/759

5

چهار محال و بختياري

12/25

843784

629006094/89

745/46

6

همدان

12/80

1674595

1215823772/75

726/04

7

سمنان

17/44

570835

406166237/063

711/53

8

قزوين

12/67

1127734

7179630991/105

636/64

9

قم

18/28

1036714

641052517/266

618/35

10

اردبيل

11/11

1209968

697709657/699

576/63

11

كردستان

11/86

1416334

816565522/617

576/53

12

آذربايجان غربي

12/22

2831779

1619864092

572/03

13

گيلان

16/69

2381063

13411218501/94

563/28

14

زنجان

12/36

942818

522010665/618

553/67

15

گلستان

18/3

1593055

844179733/2

529/91

16

يزد

20/28

958323

472578806/581

493/13

17

لرستان

15/27

1689650

788277061/726

466/53

18

كرمانشاه

15/54

1842457

853198505/797

463/07

19

خراسان شمالي

13/42

791930

342150957/16

432/047

20

فارس

18/74

4220721

1467443769/51

347/67

21

كهگيلويه بويراحمد

19/67

621428

211471532/535

340/3

22

كرمان

19/9

2584834

640410949/721

247/757

23

خوزستان

25/42

4192598

465067201/97

110/92

24

خراسان رضوي

19/6

5515980

301733926

54/702

25

ايلام

20/6

530464

21271643/309

40/10

26

خراسان جنوبي

17/90

600568

9755854/73

16/24

27

بوشهر

25/13

866490

10406120/773

12/01

29

سيستان و بلوچستان

23/57

2349049

490378/78

0/201

30

هرمزگان

27/18

1365377

129608

0/095

31

شكل شماره (2). نقشه رتبه­ بندي ميزان مصرف انرژي با توجه به تمامي پارامترها

شكل شماره (3). نقشه نهايي ميزان مصرف انرژي با توجه به دماي ميانگين سالانه هر استان

بر اساس شكل شماره 3 كه در آن ميزان مصرف به ازای هر نفر در سطح استان­ها با توجه به ميانگين دماي سالانه­ آن‌ها تهیه گرديده است استان مركزي داراي بيشترين ميزان مصرف با توجه به دماي ميانگين سالانه در بين استان­هاي كشور داشته است اين در حالي است كه اين استان از نظر دماي داراي ميانگين دماي سالانه مناسبي مي­باشد و جز استان­هاي با جمعيت كم مي­باشد نتيجه اينكه ميزان مصرف انرژي در بخش خانگي در اين استان بالا بوده و صرفه جويي به خوبي صورت نمي­گيرد.

در رتبه بعدي استان­هاي تهران، آذربايجان شرقي، چهار محال و بختياري و همدان مي­باشند، با توجه به ميانگين دماي سالانه 15 درجه استان تهران مي­باشد ميزان مصرف در اين استان بالا بوده و صرفه­جويي به خوبي صورت نمي­گيرد، استان آذربایجان شرق با ميانگين دماي سالانه 12/83 كه دماي نسبتاً سردي مي­باشد كه با توجه به ميزان جمعيت در رتبه پنجم قرار داده بود اما با در نظر گرفتن دما به رتبه سوم رسيده است كه نشان از سرما و مصرف زياد در فصول سرد سال مي­باشد، استان چهار محال و بختياري با ميانگين دماي سالانه 12/25 سانتي­گراد كه دماي سردي و از نظر ميزان مصرف با توجه جمعيت در رتبه ششم بوده كه دماي سرد آن را به رتبه چهارم آورده است كه نشان از ميزان مصرف بالا در فصول سرد سال مي­باشد، استان همدان با ميانگين دماي سالانه 8/12 درجه سانتي­گراد در سال كه دماي سردي مي­­باشد و با توجه به جمعيت در رتبه هفتم مصرف انرژي قرار داشته كه با لحاظ كردن دما اين استان به رتبه پنجم رسيده كه نشان از مصرف بالا در فصول سرد سال در اين استان دارد، استان­هاي هرمزگان، بوشهر و خوزستان با داشتن آب و هواي مناسب به ترتيب كم مصرف­ترين استان­هاي كشور از نظر مصرف انرژي­هاي فسيلي مي­باشند.

نتيجه­ گيري:

رشد مصرف سوخت­هاي فسيلي در ايران در طي دهه اخير همواره بيش از رشد مصرف جهاني بوده است، به طوري كه مصرف گاز طبيعي در طي دهه 80- 1370 از متوسط رشد سالانه به ميزان 12 درصد و مصرف جهاني گاز در اين دوره تنها داراي رشد سالانه­اي به ميزان 1/8 درصد بوده است.

با توجه به اينكه ايران كشور جواني است و روند رشد شهرنشيني در آن بالا مي­باشد كه نتايج آن منجر به مصرف بيشتر از منابع انرژي و سوخت­هاي فسيلي به خصوص گاز طبيعي خواهد شد، كه لزوم استفاده بهينه با توجه به داده­هاي اقليمي و جمعيت هر استان لازم و ضروري مي­باشد.

ميزان مصرف در استان­هاي كشور با توجه به دما و ميزان جمعیتشان نشان داده كه تناسب مناسبي بين دما، مصرف انرژي و جمعيت وجود ندارد به طوري كه استان مركزي داراي بيشترين ميزان مصرف با توجه به دماي ميانگين سالانه در بين استان­هاي كشور داشته است اين در حالي است كه اين استان از نظر دماي داراي ميانگين دماي سالانه مناسبي مي­باشد و جز استان­هاي با جمعيت كم مي­باشد كه نشان از مصرف بالاي انرژي در بخش خانگي در اين استان بوده كه صرفه جويي به خوبي صورت نمي­گيرد.

در رتبه­ دوم استان­ تهران با توجه به ميانگين دماي سالانه 15 درجه استان تهران مي­باشد ميزان مصرف در اين استان بالا بوده و صرفه­جويي به خوبي صورت نمي­گيرد، استان آذربایجان شرق با ميانگين دماي سالانه 12/83 در بين استان­ها در رتبه سوم قرار گرفته كه از دلايل اصلي آن سرما و بالا رفتن مصرف زياد در فصول سرد سال مي­باشد، استان چهار محال و بختياري با ميانگين دماي سالانه 12/25 سانتي­گراد در بين استان­ها با مصرف بالا مي­باشد كه از دلايل اصلي آن سرما و بالا رفتن مصرف زياد در فصول سرد سال مي­باشد، استان همدان با ميانگين دماي سالانه 12/8 درجه سانتي­گراد در بين استان­ها با مصرف بالا مي­باشد كه از دلايل اصلي آن سرما و بالا رفتن مصرف زياد در فصول سرد سال مي­باشد.

 كمترين ميزان مصرف با توجه با ازاي هر نفر در سطح استان­ها و ميانگين دماي سالانه به ترتيب عبارتند از هرمزگان (0/095 متر مكعب) اين استان هفدهمين استان از نظر جمعيتي بوده، استان بوشهر با ميزان مصرف (12/01 متر مكعب) اين در حالي است كه اين استان از نظر جمعيتي بيست سومين مي­باشد؛ و خوزستان مي­باشد كه از نظر جمعيت جز پنج استان­ پر جمعيت كشور مي­باشد اما به دليل دماي مناسب در بين اين استان­ها باعث شده است كه ميزان مصرف انرژي در اين استان­ها به ميزان قابل توجه­اي كاهش يابد.

منابع:

 1. Ayromlou poplar, Sh. In 1390. Natural gas -driven development of the first National Conference of the heat exchanger in oil and gas Tehran.
 2. Sower, Zahra. In 1391. Urbanization and its impact on food security, water and energy in the case of Shiraz, Journal – Regional Planning a professional program, second-year, 5.
 3. Jamali Rad, Mustafa, 1388. Energy efficiency, emission: Pen Science, pp. 302.
 4. Khorsandi, M, Azizi, Z, In 1391. Composition of energy consumption and its impact on economic growth in application of nonlinear smooth transition regression, Journal of Environmental Economics and Energy, No, 3.
 5. Dftryan Mansour. In 1389. Reform the management of energy consumption for the consumption of fresh energy, a third year, No. 24.
 6. Raksh Raty; (Translator) sake, Pegah, 1388. Natural gas, emission: Yazd, p 160.
 7. Sari- Sarraf, B; Emamgholi M., M. In 1387. Overview of climate with emphasis on methods of SIAP. Geographical space No. 21.
 8. Their Shams, S. A.; old Moradian, rare. In 1389. Evaluation of interpolation simulation environment, geographic information systems (GIS) mapping data of rainfall in the province.
 9. Shams, dynamic. In 1391. Reliable natural gas fuel, the week of a car
 10. Alijani, B. In 1380. type of weather and climate effects on Iran, a probe, Issue 3.
 11. Fatehi oven, E. Pak nia, S., Farmer, P. In 1391. Providing solutions for saving energy consumption, Journal of Oil, Gas and Energy, No. 15.
 12. Ftrs, MH, Gabriel, melancholy. In 1390. Economic growth and energy consumption: a comparative study developed and developing countries in the period (2008 – 1970) , Journal of Economy and Regional Development , No. 2.
 13. Karimi, J.; visitors Nawaz, Ismail. In 1390. Energy management, monthly Andishehgostar Saipa , No. 118.
 14. Mashayekhi, M., Sattar, Surena, Houri Jafari, Hamid, Hamid Nejad, A.; Frhmndpvr spring, 1388. Strategies to manage and optimize the energy consumption pattern in the view of reformation, publishing company Millennium Thought, p 352.
 15. Mir victim Ganji, Seyed Mousa. In 1390. In this paper a strategy for the sustainable development of the oil and gas industry in line with the country’s industrial activity, Stsa Magazine, Issue 56.
 16. Namjoo, M.; sequel, M. In 1391. Forecasting the supply of crude oil and natural gas, Research and Development, No. 44.
 17. Nakhaee need, GR. In 1390. Energy management in buildings, Publication: Culture Days, pp. 192.
 18. Wilson, Alex, John Morrill, P. K. (translator). In 1391. Guide to home energy savings, emission: Iranian Technical Publishing Co., pp. 268.
 19. Hvrdsky, Michael f, l, M. (Translator). In 1391. Encyclopedia of Energy Conservation. Air Conditioning and Refrigeration Journal, No. 16.
 20. Yarahmadi, J., Sari- Sarraf, B.; messenger, Ali Akbar. In 1390. Applications of GIS technology in climate modeling and analysis of spatial data, Journal of Water Resources Engineering First Year, Issue 3.
 21. Ahmadian, S. In 1389. Encyclopedia of Engineering, Publication: Ava, p 308.
 22. Noruz Ali, MH. In 1389. What is natural gas, monthly oil, gas and energy, the second year, No. 9.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*