دانلود رایگان مقاله

دانلود رایگان مقاله:

مكان‎يابي و اولويت‎بندي پارك‎هاي شهري با استفاده از روش تحليل سلسله‎مراتبي TOPSIS و سيستم اطلاعات جغرافيايي (مطالعه‎ي موردي: شهر الشتر)

چاپ شده در مجله:

پژوهش‌‌هاي جغرافياي انساني، شماره 78، زمستان 1390

صص. 168-153

چكيده:

فضای سبز شهری از مهم‎ترین کاربری­های شهری است که از آن همانند شش­های تنفسی شهرها یاد می ­كنند. این کاربری می­تواند بیشترین نقش را در تغییر هوای شهر و شادابی مردم داشته باشد.

پس این کاربری می­بایست مؤلّفه­هایي چون امکانات، زیبایی، امنيّت، دسترسی راحت، توزیع مناسب در سطح شهر و مساحت مناسب داشته باشد تا بتواند نقش خود را به­درستی انجام دهد و مورد استقبال خانواده­ها قرار گیرد.

شهر الشتر ازجمله شهرهایي است که پارک‎های آن از لحاظ داشتن مؤلّفه­ های یاد شده در وضعيّت مناسبی نیست و همین مسئله باعث شده که برخی از پارک‎های آن نقش گذرگاهی به خود بگیرند و با استقبال خانواده‎ها روبه‎رو نشود.

هدف مقاله‎ي حاضر، اولويّت‎بندی پارک‎های شهر با توجّه به مؤلّفه­های داشتن امکانات، زیبایی، امنيّت، دسترسی راحت، توزیع مناسب در سطح شهر و میزان مساحت است.

در این پژوهش از روش TOPSIS و سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS استفاده شده است؛ بر این اساس، هر کدام از پارک‎هاي شهر از لحاظ مؤلّفه­های گفته شده، مورد مطالعه، بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. اولويّت­بندی پارک در شش گام TOPSIS انجام گرفته است.

در مرحله‎ي دوم، داده­های اطلاعاتی مؤلّفه­ های ياد شده از هر پارک به GIS وارد شده تا اولويّت ­بندی پارک‎ها از این روش نیز انجام شود. در مرحله‎ي سوم، نتایج حاصل از مدل TOPSIS و GIS با هم ترکیب شده و نتایج نهایی بهترین پارک شهر و اولويّت­بندی پارک‎ها به‎دست آمده است.

نتایج نشان می­دهد، که پارک شهید استویی با رتبه CL 0/783 بهترین و در اولويّت نخست قرار دارد، پارک صخره­ای با رتبه‎ي 0/743 در اولويّت دوم، پارک شهید رجایی با رتبه‎ي 0/591 در اولويّت سوم و پارک شهید باهنر با رتبه‎ي 0/170 در اولويّت چهارم قرار گرفته است.

با استفاده از GIS و از پيوند نقشه­هاي وزن‎دهي ‎شده با توجّه به ميزان اهمّيّت معيارهاي مورد نظر، نقشه‎ي نهايي حاصل شده كه در آن پارك شهيد استويي با 80 % شرايط، پارك صخره­اي با 70 % شرايط، پارك شهيد رجايي با 60 % شرايط و در آخر پارك شهيد باهنر با40 % شرايط اولويّت­ بندي‎شان مشخّص شد.

بنابراین استفاده از مدل‎های کاربردی و توانمند­های GIS می­تواند ما را در استفاده‎ي بهتر و مناسب­تر از کاربری­های زمین شهری و آماده‎كردن کاربری­هاي ديگر بهره­ مند كند و از دوباره ‎کاری­ها که هزینه‎ي جاری شهرها را افزایش می‎دهد بی ­نیاز كند.

كليد‌واژه‌ها: برنامه ­ریزی شهری، فضای سبز، شهر الشتر، TOPSIS، GIS.

برای دانلود کلیک نمایید

download_maghaleh.pdf

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*